Friday results

5 Mar

posted by

Categories: Uncategorized

Comments: 0

Show jumping

Dunstan Horse Feeds Seven-Year-Old Horse of the Year: Briar Burnett-Grant (Taupo) Fiber Fresh Veroana 1, Katie Laurie (Mystery Creek) Dunstan Casebrooke Lomond 2, Timothy Myers (Hawera) Surreal 3, Oliver Croucher (Rotorua) Delta Fasteuex 4, Katie Meredith (Ohaka) Westgrove GNZ 5, William Willis (Papakura) Dollar Roll MS 6.

 

Dunstan Horse Feeds Young Rider of the Year: Keean Cooper (Te Kauwhata) Amarula MVNZ 1, Sam Morrison (Tauranga) Frangipanne de Toxandria 2, Emily Hayward-Morgan (Te Awamutu) AP Ninja 3, Emily Fraser (Bulls) Kiwi Sunray 4, Melody Matheson (Hastings) Landenfeld 5, Sarah Young (Tokoroa) Belize Di Cantero 6.

 

McMillans Silver Fern Stakes 1.4m-1.55m: James Arkins  (Australia) Rosthwaite Vigilante II  1, Clinton Beresford  (Australia) Emmaville Jitterbug 2, Katie Laurie (Mystery Creek) Dunstan On the Point Eve 3, Helen McNaught-McFarlane (Taupo) Carnutelabryere 4, Amanda Wilson (Hikurangi) Showtym Cassanova 5, Natasha Brooks (Cambridge) Kapattack 6.

 

Five-Year-Old Horse of the Year: Tegan Fitzsimon (West Melton) Windermere Cappuccino 1, Lucy Akers (Longburn) Faratona STS 2, Kirstin Beaven (West Melton) La Riviere 3, Doug Isaacson (Dannevirke) Elmo 4, Elle Phillips (Hamilton) Lucidity GNZ 5, Natasha Brooks (Cambridge) Twerk 6.

 

NRM Premier Stakes: Mathew Dickey (Taranaki) Quango 1, Clarke Johnstone (Matangi) Quainton Labyrinth 2, Tegan Fitzsimon (Canterbury) Alacazam MH 3, Melody Matheson (Hastings) Landenfeld 4, Maurice Beatson (Dannevirke) Mandalay Cove 5, Jaime Campbell (Albany) Socrates De La Vie Z 6.

 

Show Hunter

Category C Pony Show Hunter of the Year 90cm max:

Claudia Thomas (Rotorua) Libby Pops Gift 1, Frankie Middleton Triple Star Picture Puzzle 2, Mackenzie Barclay (Taupo) Emblems Royal Barbie 3, Olivia Thomson Booth (New Plymouth) Clearwater Perfeclydun 4, Kate Hardy (Tauranga) My Secret Sam 5, Georgia Beatson (Wellington) Gemstone Bequest 6.

 

Harrison Lane Category B Pony Show Hunter of the Year 80cm max: Anna Nalder (Rangiora) Acclaim 1,  Hannah Garwood (Rotoroa) Princess Phoenix 2, Madison Smith (Cambridge) Mr Saxobeat 3, Olivia Nation (Porrirua) Aye Aye 4, Georgia Allison (Oxford) Mr Champagne Charlie 5, Claudia Parker (Taupo) Tuff Enuff III 6.

 

NRM Pony Rider Equitation Series 80cm: Tristan Thomas (Rerewhakaaitu) Libby Pop’s Gift  1, Georgia Beatson (Wellington) Gemstone Bequest 2, Meihaka Hirst   Step It Up 3, Claudia Thomas (Rotorua) Libby Pops Gift 4, Mackenzie Barclay (Taupo) Emblems Royal Barbie 5, Sophie Scott (Wellington) Hez Sweet As 6.

 

Virbac Junior Show Hunter of the Year 1m max: Tristan Thomas (Rerewhakaaitu) Kinnordy Go Girl 1, Tristan Thomas (Rerewhakaaitu) Craighaven Levi Osa 2, Sally Ward (Waipukurau) Paradox 3, Megan Joustra (Waimauku) Disney 4, Casey Smith (Christchurch) Tequila Sunrise NZPH 5, Will Moffett (Hastings) Mustang’s Edition 6.

 

AHD Ltd Amateur Show Hunter of the Year 1.m max: Adrienne Cromie (Rakaia) Bill Black 1, Stephie Joustra-Smith (Waimauku) Disney 2, Melanie Dudding (Tuakau) Country Vogue 3, Kirsten Hence (Karaka) Miss Maude 4, Kate Mullins (Kaiapoi) Cowboy Cool 5, Abby Robinson (Ohaupo) Lost In Translation 6.

 

Dressage

 

CDI FEI Young Rider Individual Test: Lucarne Dolley (Kumeu) Devils Chocolate 67.395% 1, Molly Lumb (Taranaki) KH Arvan 65.658% 2, Caitlin Benzie (Auckland) Rosari Royal Gem 64.658% 3, Louisa Ayres (Paraparaumu) Playmate 63% 4, Una Cahill (Auckland) Dream of Angles 62.658% 5, Devon Raos (Whitford) Busuto 62.132% 6.

 

Level 6/7 Horse of the Year: Sheena Ross (Clevedon) Parkridge Disco SW 1, Alex Matheson (Hamilton) Lingh II 2, Gregory Smith (Auckland) Avante Garde 3, Susan Tomlin (Palmerston North) Dancealong 4, Nicky Pope (Kaukapakapa) Saskatoon 5, Frankie Webb (Levin) Northern Ivanthusa 6

 

Comments are closed.