Results - Wednesday & Thursday

3 Mar

posted by

Categories: Uncategorized

Comments: 0

Results – Wednesday & Thursday

More champs have been found. Here’s the list.

For full results, head to www.equestrianentries.co.nz where you will find HOY listed and then go into the live button on the right.

Showjumping, Norwood Gold Cup: Olivia Robertson (Christchurch) Ngahiwi Cisco 1, Emily Hayward-Morgan (Te Awamutu) AP Ninja 2, Clarke Johnstone (Matangi) Quainton Labyrinth 3, Oliver Edgecombe (Waipukurau) Ultra Blue NZPH 4, Georgia Massie (Dannevirke) Larinium LS 5, Maurice Beatson (Dannevirke) Conyers 6.

 

GJ Gardner Pro Amateur Rider of the Year Championship: Amanda Roy (Gore) Rumours NZPH 1, Zoe Shore (Ashburton) Zara 2, Helen Kippen (Ocean Beach) Velocity NZPH 3, Tayla Mason (Wellington) Silverstar 4, Heather Pease (Piopio) Llannation 5, Sally Clark (Dannevirke) Victoria’s Secret 6.

 

AHD Ltd Six-Year-Old Horse of the Year Championship: Fraser Tombleson (Gisborne) Mea I 1, Jenny Randall (Gisborne) Nero Bello 2, Bernard Denton (Feilding) Horsesports Sequell 3, Tegan Fitzsimon (Canterbury) Corlinka 4, Amanda Wilson (Hikurangi) Woodbine Legacy ST 5, Claire Wilson (Waipukurau) McMillan’s Chuck 6.

 

Ultra Mox Lady Rider of the Year: Katie Laurie (Mystery Creek) Dunstan Springfield 1, Lucy Akers (Longburn) Tinapai 2, Sam Morrison (Tauranga) Frangipanne De Toxandria 3, Katie Laurie (Mystery Creek) Luego GNZ 4, Tegan Fitzsimon (Canterbury) Alacazam MH 5, Danielle Maurer (Auckland) Supernova NZPH 6.

 

Showing

 

Virbac Rising Star Riding Horse of the Year over 148cm: Jesse O’Flaherty (Christchurch) Che Bello 1, Madison Schollum (Hamilton) Amador 2, Duncan Norrie (Ashburton) WPS Vavoom 3, Judy Jeffery (Hastings) Pagan DTS 4, Rebecca Conole (Masterton) Private Benjamin 5, Deanna Carter (Christchurch) Blaze of Magic 6.

 

Rising Star Saddle Hunter Horse of the Year over 148cm: Corey Miln (Hamilton) Avante Garde 1, Allie Harper (Winton) Guess MH 2, Lauren Dolan (Dannevirke) Keep a Secret 3, Jaime Rushbrooke (Nelson) He’s Absolutely Fabulous 4, Claire Inglis (Levin) Santango 5, Ben Lott (Fairlie) Ballineen Blue Mountain 6.

 

Rising Star Park Hack of the Year over 148cm and not exceeding 158cm: Richard Otto (Te Awamutu) Xant’e 1, Casey Johnson (Awanui) Kelaray Spellbound 2, Bronwyn Woodhead (Milton) Woodhill Gona Dance 3, Leigh Jones (Okuru) Aschwood Acapellan 4, Annabel Fitzsimons (Christchurch) Totally Confidential 5, Olivia Mason (Rangiora) Farview Royal Intent 6.

 

Rising Star Hack of the Year over 158cm: Liz Kingston (Otane) Starstruck 1, Ben Thomson (Cambridge) TC Artistry 2, Victoria Weston (Morrinsville) Velocity 3, Mary Copeman (Hamilton) My Kingdom 4, Joanne Austin (Matamata) Torino 5, Taylor Yarndley (Palmerston North) San Valentino 6.

 

Rising Star Show Pony of the Year 138cm and under: Chloe Roach (Cambridge) Linden Fine Art 1, Katelin Stuart (Invercargill) Beechcroft Glamour 2, Paris Masterson (Papakura) Eastdale Escapade 3, Liam Murphy (South Auckland) Windermere Step n Out 4, Georgie Wilson (Taupo) Greenlee Moloney 5, Bella Vujcich (Pukeatua) Willow Park China Blue 6.

 

Rising Star Show Pony of the Year over 138cm and not exceeding 148cm: Ashleigh Tawhara ( ) Farview Showtime 1, Brooke Bennett (Te Awamutu) Tirohanga Touch Wood 2, Ashlee Barlow (Wanganui) Raptures Unforgettable 3, Melanie-Jane Jones (Matamata) KS Paint Show 4, Kelli Frewin (Hawke’s Bay) Armdale Herbert 5, Amy Vujcich (Pukeatua) Southwind Hi Mark 6.

 

Rising Star Saddle Hunter Pony of the Year 138cm and under: Amanda Barlow ( ) Nanteos Autumn Gwyndaf 1, Bella Vujcich (Pukeatua) Greenlee Maestro 2, Kasey McKenna (Dannevirke) Nanteos Autumn Spruce 3, Sinead Gordon (Waipu) Glynmawr Silver Tussock 4, Sophie McQuade (Matamata) Adlou Patrick Star 5, Aidan Lau-Guild (Napier) Kadabra Folkdancer 6.

 

Rising Star Saddle Hunter Pony of the Year over 138cm and not exceeding 148cm: Paris Masterson (Papakura) KS Rose D’Or 1, Jaime Rushbrooke (Nelson) Windward Limerick 2, Hannah Vaughn ( ) Sizzle n Hot Hustler 3, Emma Dickons (Ashhurst) Sir Oakridge SF 4, Caitlin Rennie (Palmerston North) Hesasuperstar 5, Grace Stevenson (Hawke’s Bay) Maxwellton Friday Flash 6.

 

The Gee Whizz Memorial Equestrian Turnout: Sue Reynolds Hastings) X Factor 1, Dorothy Lennard (Te Aroha) Glentullock 2, Dani Simpson (Christchurch) Integrities Promise 3, Tracey Heywood (Nelson) Lothario KC 4, Casey Ross (Riversdale) GT Dreamy 5, Philippa Whitaker (Wellington) Booming 6.

 

Hansen Products Show Pony of the Year 128cm and under: Trey Cadwallader (Auckland) Eastdale Diva 1, Charlotte Chittick (Matamata) Beechcroft Chablis 2, Alan Windle (Shannon) Nala Nicholais Holly 3, Liam Murphy (South Auckland) Windermere Step n Out 4, Lucia Beckett ( ) Eyredale Enchanged Forever 5, Harriet Laing (Leeston) Merivale Park Serenade Rose 6.

 

Prydes Easifeed Show Pony of the Year over 128cm and not exceeding 138cm: Meg Fleming (Christchurch) Mansfield Park Magnolia 1, Trey Cadwallader (Auckland) Leeara Park First Edition 2, Amy Vujcich (Pukeatua) Aschbrooke Bobby Dazzler 3, Billie Roach (Cambridge) Linden Fine Art 5, Katelin Stuart (Invercargill) Beechcroft Glamour 6.

 

Harrison Lane Show Pony of the Year over 138cm and not exceeding 148cm: Rebecca Aplin (Dannevirke) Woodlands Park Light O Day 1, Kendra Peart-Anderson (Hamilton) Kirralea Statesman 2, Adrienne van den Berk (Hastings) Brookfields Dreams Are Free 3, Kristen Wareham (Palmerston North) Chelton Light Endeavour 4, Brooke Bennett (Te Awamutu) Tirohanga Touch Wood 5, Brenna Tait (Hawke’s Bay) Maxwellton Penelope Pitstop 6.

 

Lead Rein Pony of the Year: Lillie Wallace (Otaki) Nala Nicholais Holly 1, Brooklyn Rankin (Pahiatua) KS Touch of Romance 2, Mia Cadwallader (Auckland) Eastdale Diva 3, Chloe Chipperfield (Te Awamutu) KS B-Witched 4, Paige Fitzgerald (Christchurch) Merivale Park Serenade Rose 5, Zaria Johnston (Auckland) Eastdale Holly 6.

Comments are closed.